tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty ORL

STANOWISKO NR 3/2016/VII w sprawie propozycji zmiany art. 53 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarz dentysty

2016-06-27 21:04 Marcin Czapp

STANOWISKO NR 3/2016/VII
OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE
z dnia 17 lutego 2016r

w sprawie propozycji zmiany art. 53 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarz dentysty

Okręgowa Rady Lekarska w Szczecinie po zapoznaniu się z projektem uchwały z 15 stycznia br.
w sprawie przyjęcia projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o działalności leczniczej przedłożonym Naczelnej Radzie Lekarskiej przez Komisję Stomatologiczną NRL, przychyla się do wprowadzenia zmian uchylających zakaz zatrudniania lekarzy
i lekarzy dentystów w indywidualnych praktykach lekarskich. Są one zgodne z oczekiwaniami środowiska lekarskiego.
W opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie aktualnie obowiązujące ograniczenie możliwości zatrudniania lekarzy w praktykach lekarskich jedynie do celów szkoleniowych jest zbyt rygorystyczne i nie znajduje żadnego uzasadnienia faktycznego, ani prawnego..
Konieczność wprowadzenia postulowanych zmian w ustawie należy przede wszystkim uzasadnić tym, że lekarze/lekarze dentyści wykonujący zawód w formie praktyki zawodowej są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, wszelkie ograniczenia w swobodzie wykonywania tej działalności, takie jak np. ustawowe zakazy zatrudnienia powinny być ocenione przez pryzmat konstytucyjnej zasady wolności wykonywania działalności gospodarczej. Zgodnie z treścią art. 22 Konstytucji RP z 1997 r. „Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny”. Brak jest argumentów przemawiających za uznaniem, iż lekarz prowadzący indywidualną lub grupową praktykę powinien zostać ograniczony w prawie prowadzenia działalności gospodarczej. Trudno też wskazać ważny interes publiczny, który miałby uzasadniać tego rodzaju ograniczenie.  Należy podkreślić, że pomimo, iż ewentualne ograniczenia zasady wolności prowadzenia działalności gospodarczej są dopuszczalne, jeżeli zostały wprowadzone w drodze ustawy, to mają one charakter wyjątku i nie mogą być interpretowane rozszerzająco. Jeżeli ustawodawca ma zamiar wprowadzenia stosownego ograniczenia, powinien to czynić w sposób jednoznaczny i niewymagający specjalnych zabiegów interpretacyjnych. Przepis art. 53 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty jest natomiast regulacją budzącą szereg wątpliwości interpretacyjnych.
W opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie aktualny zakaz zatrudniania innych lekarzy czy lekarzy dentystów utrudnia prowadzenie działalności w formie praktyki, przede wszystkim
w kontekście zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych w okresie czasowej nieobecności, np. z powodu choroby lub wypoczynku (natomiast wszystkie związane z prowadzeniem przez lekarza/lekarza dentystę koszty działalności gospodarczej muszą być w tym czasie na bieżąco regulowane).
Umożliwienie zatrudniania w praktykach zawodowych stanowi również szansę dla młodych lekarzy na otrzymanie pierwszej pracy, a dla lekarzy przed emeryturą, którzy ze względu na wiek nie są już w stanie samodzielnie prowadzić działalności lekarskiej, stanowi szansę na pozostanie w zawodzie.
Jednocześnie podkreślenia wymaga, iż to zakaz zatrudniania, a nie możliwość zatrudniania lekarzy i lekarzy dentystów w praktykach lekarskich jest wyjątkiem od reguły.
W związku z powyższym w opinii Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie w celu utrzymania ww. zakazu w stosunku do praktyk lekarskich wykonywanych wyłącznie w miejscu wezwania, zasadne jest wyraźne tego wyartykułowanie w ust. 4 art. 53 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Uchylenie ust. 1-3 art. 53 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz nadanie nowego brzmienia art. 53 ust. 4, tak aby nie było żadnych wątpliwości co do możliwości zatrudniania lekarzy
i lekarzy dentystów w indywidualnej praktyce lekarskiej, przy jednoczesnym wyraźnym zachowaniu tego zakazu dla lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania, będzie odpowiadać potrzebom lekarzy prowadzących ww. praktyki, jak również potrzebom lekarzy i lekarzy dentystów dopiero rozpoczynających pracę zawodową.

Konsekwencją proponowanych zmian w ww. ustawie jest również wykreślenie ust. 7 z art. 18 ustawy o działalności leczniczej.


Mając jednak na uwadze poprawność legislacyjną Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie proponuje przyjęcie poprawki do art. 1 projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o działalności leczniczej, poprzez nadanie mu następującej treści:
Art. 1.
W ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2015 r. poz.464 z późn. zm.) w art. 53:
1) uchyla się ust. 1, 2 i 3
2) ust. 4  otrzymuje brzmienie:
„4. Lekarz, lekarz dentysta wykonujący indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania nie może zatrudniać innych lekarz, lekarzy dentystów.”

 

 

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie
dr n. med. Marleta Zienkiewicz dr n. med. Magda Wiśniewska