APEL nr 5/2017/VII
Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 22 listopada 2017r.
do Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań zmierzających do zmiany przepisów art. 19g ust. 4a ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarzai lekarza dentysty
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie apeluje do Naczelnej Rady Lekarskiej w Szczecinie o pilne podjęcie działań inicjujących zmianę zapisów art. 19g ust. 4a ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tj. (Dz.U. z 2017 r. poz. 125 ze zm.).
Wiele okręgowych izb lekarskich chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich członków od kilku lat organizuje z własnych środków kursy specjalizacyjne wspólne dla wszystkich lub większości specjalizacji. Są to głównie kursy w zakresie: „Ratownictwa Medycznego”, „Przetaczanie krwi i jej składników” czy ‘Prawa medycznego”. Dzięki zaangażowaniu nie tylko finansowemu, ale i organizacyjnemu izb lekarskich dostępność na ww. kursy znacznie się poprawiła. Lekarze i lekarze dentyści mają łatwiejszy do nich dostęp i nie muszą jeździć po całej Polsce w celu ich odbycia. Wartym podkreślenia jest fakt, że dostępność do ww. obowiązkowych kursów była znacznie ograniczona przed zaangażowaniem się izb lekarskich w ich organizację. Dzięki staraniom macierzystych izb mogą się one odbywać na terenie objętym ich właściwością. Okręgowe izby chcąc umożliwić jak największej liczbie swoich członków udział kursach, wykorzystując swoje możliwości, a nie łamiąc przy tym warunków prowadzenia takich szkoleń specjalizacyjnych w których udział winien być niczym nieograniczony, informowała o nich w taki sposób aby informacja o prowadzonym naborze na dany kurs dotarła do członków tej konkretnej izby najszybciej (np. z wykorzystaniem newslettera). W regulaminach takich kursów znajdowały się zapisy, zgodnie z którymi nabór uczestników kursu odbywał się drogą elektroniczną lub osobiście, a wypełniony formularz zgłoszeniowy wg wzoru izby (pobrany ze strony CMKP), przesyłany był na adres mailowy izby lub dostarczany był do izby osobiście. Często izby określały, że wpis na listę następuje wg kolejności zgłoszeń, a o pierwszeństwie udziału
w kursie decyduje data zakończenia specjalizacji.
Niestety, w maju br. wszedł w życie przepis art. 19g ust. 4 ww. ustawy, zgodnie z którym zgłoszenia do uczestnictwa w kursach szkoleniowych objętych programem danej specjalizacji są realizowane wyłącznie za pomocą SMK. CMKP dokonuje weryfikacji zgłoszeń lekarzy oraz kwalifikuje ich do udziału we właściwych kursach szkoleniowych. Powiadomienie lekarza o zakwalifikowaniu na kurs objęty programem danej specjalizacji odbywa się za pomocą SMK.
Mimo powyższego zapisu, CMKP dopuszczało możliwość naboru uczestników kursu drogą elektroniczną lub osobiście i przesyłania wypełnionego zgłoszenia na kurs na adres mailowy izby lub dostarczania go osobiście do izby.
Z informacji uzyskanych przez Okręgową Izbę Lekarską w Szczecinie jednoznacznie wynika, że od 1 stycznia 2018r. CMKP będzie rygorystycznie stosować zapisy art. 19g ust. 4, a mianowicie zgłoszenia realizowane będą wyłącznie za pomocą SMK i weryfikacją zgłoszeń lekarzy oraz kwalifikacją ich do udziału we właściwych kursach szkoleniowych zajmować się będzie wyłącznie CMKP.
Powyższe w ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie skutkować będzie rezygnacją z organizacji kursów specjalizacyjnych przez izby okręgowe, co znacząco wpłynie na znaczne ograniczenie dostępności do nich.
Mając powyższe na uwadze Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie apeluje do Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań zmierzających do zmiany ww. przepisów ustawy o zawodach lekarza
i lekarza dentysty, tak aby okręgowe izby lekarskie organizujące i finansujące kursy specjalizacyjne miały bezpośredni wpływ na udział ich członków w tych szkoleniach.
Z-ca Sekretarza Okręgowej Rady Lekarskiej | Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej | |
w Szczecinie | w Szczecinie | |
lek. Michał Bielewicz | dr n. med. Magda Wiśniewska |