STANOWISKO NR 2
OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE
z dn. 25 czerwca 2008r.
w sprawie projektu regulaminu wyborów do organów izb lekarskich i delegatów na Krajowy Zjazd Lekarzy oraz trybu odwoływania członków tych organów
i tych delegatów
Po zapoznaniu się z projektem Uchwały NRL, który będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie wyraża następujące stanowisko:
- OIL w Szczecinie jest przeciwna głosowaniu korespondencyjnym, ponieważ taka forma głosowania może skutkować paradoksalnie brakiem frekwencji. Dualizm głosowania może spowodować, że grupa mająca zamiar głosować korespondencyjnie będzie liczyła na grupę mającą zamiar głosować osobiście i vice versa. Doprowadzi to, naszym zdaniem, do paraliżu wyborczego. Dodatkowym czynnikiem jest również niesprawność i nieprzewidywalność poczty. Zdarza się, że nawet w obrębie jednego miasta przesyłki dochodzą do adresatów po 2 tygodniach. Nieprecyzyjne jest określenie w § 9 projektu terminu powiadamiania, który przecież nie jest tożsamy z terminem wysłania zawiadomień o wyborach. Brak szczelnej rejestracji tego typu korespondencji może też doprowadzić do nadużyć wyborczych oraz dużej liczby protestów wyborczych.
- Naszym zdaniem powodem unieważnienia wyborów powinno być samo naruszenie zasad przeprowadzenia wyborów, gdyż ten fakt zawsze może mieć wpływ na ich wynik. Zapis w § 30 ust. 5 projektu jest nieprecyzyjny. Kto może ocenić czy brak zachowania reguł nie miał wpływu na wynik wyborczy.
- W projekcie zalazło się niestety także kilka zapisów niezgodnych z brzmieniem ustawy o izbach lekarskich tj. § 5 ust. 2 oraz § 7 pkt 5 (ustawa o izbach lekarskich wskazuje jedynie na kary przewidziane w art. 42 ust. 1 pkt 2-3 jako pozbawienie prawa wyborczego).
Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie
dr n. med. Ewa Szpindor dr n. med. Mariusz Pietrzak