APEL nr 01/2011/VI-Z
w sprawie nadmiernych obciążeń obowiązkami administracyjno-prawnymi
lekarzy i lekarzy dentystów
do Premiera Rządu RP, Parlamentarzystów, Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta
Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie apeluje o podjęcie inicjatywy legislacyjnej zmierzającej do zniesienia nadmiernych obciążeń obowiązkami administracyjno-prawnymi nakładanymi przez ustawodawcę na lekarzy i lekarzy dentystów w ostatnich latach, poprzez nowelizacje dotychczas obowiązujących aktów prawnych, jak i poprzez wprowadzanie nowych regulacji prawnych.
Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie pragnie zwrócić uwagę, iż zawód lekarza i lekarza dentysty należy do tzw. zawodów zaufania publicznego. Przy czym zaliczenie lekarzy i lekarzy dentystów do tej grupy zawodów, absolutnie nie przekłada się na ułatwienie lekarzowi i lekarzowi dentyście wykonywania zawodu, czy wręcz ochrony tego zawodu, a wręcz przeciwnie ustawodawca w ostatnich latach skupił się głównie na wprowadzaniu co raz to nowych obowiązków i obciążeń, w tym znacznych finansowych dla środowiska lekarzy. Powyższe działania skutkują chociażby nadmierną biurokratyzacją w wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, a tym bardziej prowadzenia przez lekarza i lekarza dentystę działalności gospodarczej w tym zakresie.
Stale rosnące wymagania ustawodawcy względem środowiska lekarskiego i wprowadzanie dodatkowych obostrzeń w prowadzeniu przez lekarzy i lekarzy dentystów działalności gospodarczej, powoduje, iż duża część lekarzy i lekarzy dentystów zastanawia się czy nadal chce ten zawód wykonywać.
Można śmiało użyć też stwierdzenia, iż władze publiczne Rzeczypospolitej Polskiej zamiast ułatwiać obywatelom wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty, mnożą jedynie trudności, nakładając na lekarza co raz to nowe obowiązki, a także traktują to środowisko jako możliwość łatania dziury budżetowej nakładając co raz wyższe sankcje pieniężne.
Dla przykładu można wskazać art. 79 c ust. 3 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, który dotyczy nałożenia kary w wysokości 10.000 dla podmiotów, które spóźniły się choćby o jeden dzień ze złożeniem zbiorczego zestawienia danych czy wprowadzenie od dnia 01 maja 2011 r. obowiązku fiskalizacji usług medycznych dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zmuszeni zostali do poniesienia znacznych kosztów finansowych związanych z nowych sposobem rozliczeń usług medycznych, świadcząc jednocześnie usługi zwolnione z podatku od towarów i usług.
W opinii Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie nadmierna biurokratyzacja, nakładane kary i sankcje dla osób wykonujących zawód lekarza i lekarza dentysty powodują zatracenie misji pomocy i leczenia, a traktują ten zawód na równi z producentami i sprzedawcami towarów i usług
Mając powyższe uwagi na względzie, Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie zapewnia ze swej strony o woli współpracy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie w tworzeniu przez ustawodawcę nowych regulacji prawnych, zmierzających do ochrony zawodu lekarza i lekarza dentysty jako zawodu zaufania publicznego i ułatwienia środowisku lekarzy i lekarzy dentystów prowadzenia działalności leczniczej, oczekując zaproszenia do tej współpracy.
Sekretarz Przewodniczący
Okręgowego Zjazdu Lekarzy OIL Okręgowego Zjazdu Lekarzy OIL
w Szczecinie w Szczecinie
lek. dent. Bogumiła Toporowska dr n. med. Magda Wiśniewska