tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Aktualności Dokumenty OZL

APEL nr 1/2014/VII-Z do Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie odstąpienia od działań skierowanych przeciwko lekarzom i lekarzom dentystom nieposiada

2014-04-12 16:16 Marcin Czapp

APEL nr 1/2014/VII-Z
OKRĘGOWEGO ZJAZDU LEKARZY
OKRĘGOWEJ IZBY LEKARSKIEJ W SZCZECINIE
z dnia 5 kwietnia 2014 r.

do Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie odstąpienia od działań skierowanych przeciwko lekarzom i lekarzom dentystom nieposiadającym od 1 lipca 2012 r. umów upoważniających do wystawiania recept na leki refundowane


Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie apeluje do Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o odstąpienie od działań skierowanych przeciwko lekarzom i lekarzom dentystom, nieposiadającym od dnia 1 lipca 2012 r. umów upoważniających do wystawiania recept na leki refundowane, a zmierzających do wyegzekwowania od tych lekarzy i lekarzy dentystów kwot wydatkowanych przez Fundusz na refundację leków świadczeniobiorcom, które wystawiali ww. lekarze i lekarze dentyści
Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie z zaniepokojeniem przyjął informację, przekazywaną przez lekarzy i lekarzy dentystów członków tutejszej Izby, iż Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie domaga się od lekarzy i lekarzy dentystów, zwrotu kwot poniesionych przez Fundusz na refundację leków wystawionych przez ww. lekarzy i lekarzy dentystów, świadczeniobiorcom (pacjentom ubezpieczonym) w okresach, gdy nie posiadali umów upoważniających do wystawiania leków refundowanych, a o których mowa w art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. ZOW NFZ w Szczecinie powołuje się w swoich wezwaniach zapłaty na fakt, iż leki mogą podlegać refundacji jedynie w sytuacji spełnienia przesłanek z ww. art. 48 ust. 1 ustawy.
Na tej podstawie Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie domaga się od lekarzy i lekarzy dentystów zapłaty kwot poniesionych przez Funduszu na refundację leków świadczeniobiorcom, podnosząc, iż była ta refundacja nienależna.
Biorąc pod uwagę powyżej opisane argumenty ZOW NFZ w Szczecinie, Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie stanowczo sprzeciwia się tego rodzaju działaniom skierowanym przeciwko lekarzom i lekarzom dentystom, albowiem roszczenie Narodowego Funduszu Zdrowia nie znajduje uzasadnienia faktycznego, jak i prawnego.
Z argumentacji podnoszonej przez Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie wynika, iż podstawą dochodzenia od lekarzy i lekarzy dentystów roszczeń są przepisy ustawy – Kodeks cywilny, dotyczące odpowiedzialności cywilnoprawnej tzw. deliktowej.
Bez wątpienia odpowiedzialność cywilnoprawna opierająca się na tzw. delikcie wymaga wykazania lekarzom i lekarzom dentystom przez Fundusz, niezbędnych przesłanek tj. zdarzenia, z którym system prawny wiąże odpowiedzialność (tzw. czynu niedozwolonego) oraz szkody (majątkowej lub na osobie) i związku przyczynowego między owym zdarzeniem a szkodą.
Tymczasem trudno uznać, aby ZOW NFZ w Szczecinie poniósł jakąkolwiek szkodę majątkową tj. iż mamy do czynienia z tzw. nienależną refundacją leków, a tym bardziej szkodą na osobie. Jak wynika bowiem z informacji przekazywanych przez Fundusz lekarzom i lekarzom dentystom przy wezwaniach do zapłaty, recepty na leki refundowane wystawiane były świadczeniobiorcom czyli osobom ubezpieczonym w świetle przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Trudno zatem uznać, iż Narodowy Fundusz Zdrowia poniósł jakąkolwiek szkodę, w sytuacji, gdy istniało uzasadnienie medyczne do ordynacji danego leku (której to okoliczności NFZ nie kwestionuje) oraz z uwagi na fakt, iż pacjenci na rzecz których były wystawione recepty są osobami ubezpieczonymi mającymi prawo do leków refundowanych. Jak wynika bowiem z treści art. 15 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczeniobiorcy (a więc pacjenci posiadający ubezpieczenie zdrowotne) mają prawo m.in. do świadczeń gwarantowanych jakimi są leki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie stanowczo sprzeciwia się wyżej wskazanym działaniom Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie, tym bardziej, iż również Narodowy Fundusz Zdrowia swoim działaniem przyczynił się do powstania sytuacji niepewności i dezinformacji wśród lekarzy w 2012 r., nie podejmując w tym okresie żadnych działań zmierzających do uszczelnienia systemu refundacji leków, poprzez chociażby spowodowanie blokady w systemie realizacji recept na leki refundowane, wystawiane przez lekarzy nieposiadających od dnia 1 lipca 2012 r. stosownej umowy upoważniającej do wystawiania tychże recept.

Wobec bezzasadności roszczeń Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie, Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie apeluje o odstąpienie od działań podejmowanych przeciwko lekarzom i lekarzom dentystom oraz niewyciąganie wobec Nich konsekwencji finansowych jako pozbawionych podstaw faktycznych i prawnych.


Sekretarz Przewodniczący
Okręgowego Zjazdu Lekarzy OIL w Szczecinie Okręgowego Zjazdu Lekarzy OIL w Szczecinie

dr n. med. Marleta Zienkiewicz lek. Wiesław Kupiński