Stanowisko Nr 1/2014/VII
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 4 czerwca 2014 r.
w sprawie limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2014/2015
Po dokonaniu szczegółowej analizy projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny z dnia 2 kwietnia 2014r. oznaczonego nr: MZ-NSK-078-40383-7/EK/14, Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie wyraża negatywne stanowisko w sprawie proponowanego zwiększenia limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2014/2015. Niestety, praktyka wskazuje, że zwiększenie liczby przyjęć na studia stomatologiczne może wpłynąć na jakość kształcenia, z uwagi na ograniczone możliwości dydaktyczne wyższych uczelni. Liczba przyjęć na studia stomatologiczne powinna wynikać z faktycznych możliwości dydaktycznych uczelni, które muszą zapewnić kształcenie na odpowiednim poziomie – zarówno pod względem kadry dydaktycznej, jak i wyposażenia. Przedstawiona przez Ministra Zdrowia propozycja limitu przyjęć, w ocenie Prezydium ORL w Szczecinie, nie zapewni należytego poziomu kształcenia zarówno teoretycznego jak i praktycznego.
Dodatkowo wskazać należy, że kolejne zwiększanie limitu przyjęć na kierunki lekarsko-dentystyczne nie pozostanie bez wpływu na możliwości kształcenia podyplomowego lekarzy dentystów i ich wykonywanie zawodu z uwagi na fakt, iż podaż usług stomatologicznych przewyższa popyt.
Obecnie w Polsce średnio na lekarza dentystę przypada ok. 1 100 osób, gdy tymczasem w państwach Unii Europejskiej liczba ta jest zdecydowanie wyższa, bo wynosi ok. 1500 mieszkańców. Trudno więc mówić, że lekarzy dentystów w Polsce brakuje.
Analizując przedstawione w projektowanym rozporządzeniu pozycje liczbowe nietrudno oprzeć się wrażeniu, że propozycja ta nie została poprzedzona dokładną analizą zapotrzebowania rynku usług medycznych na lekarzy dentystów oraz możliwości dydaktycznych wyższych uczelni.
Jak z powyższego wynika, wielokrotnie wskazywane duże zapotrzebowanie na świadczenia stomatologiczne nie ma żadnego związku z ilością kadry medycznej realizującej ten rodzaj usług,
a jedynie z ograniczonymi nakładami na świadczenia opieki zdrowotnej realizowanymi w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, na co izby lekarskie wielokrotnie zwracały uwagę.
Nie wzrost liczby lekarzy dentystów, a zwiększenie ilości specjalistów w dziedzinach lekarsko- dentystycznych będzie miało pozytywny wpływ na zwiększenie dostępności do usług stomatologicznych.
W związku z powyższym Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie wnioskuje
o zmniejszenie limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny.
Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej | Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej | |
w Szczecinie | w Szczecinie | |
dr n. med. Marleta Zienkiewicz | dr n. med. Magda Wiśniewska |