Stanowisko Nr 6/2017/VII
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 4 października 2017r.
w przedmiocie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury
Przekazane do zaopiniowania projektowane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury w ocenie Prezydium ORL w Szczecinie choć stanowi krok w dobrym kierunku, to problematyka w nim regulowana wymaga zmian.
Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, wynagrodzenie zasadnicze lekarzy dywersyfikuje się w zależności od rodzaju odbywanej specjalizacji. Wyróżnia się w tym zakresie specjalizacje z kręgu deficytowych dziedzin medycyny, mających szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Wyższe wynagrodzenie dostaną rezydenci szkolący się w zakresie chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, medycyny ratunkowej, pediatrii i psychiatrii. Niemniej powyższe rozróżnienie dotyczy rezydentów, którzy do szkolenia specjalizacyjnego zakwalifikują się po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia. Rezydenci specjalizujący się w ww. dziedzinach, którzy zakwalifikowali się do szkolenia przed wejściem w życie omawianego projektu, podwyżek tych już nie dostaną. W ocenie Prezydium ORL w Szczecinie tego rodzaju zabieg legislacyjny prowadzi de facto do dyskryminacji obecnych lekarzy rezydentów w stosunku do rezydentów, którzy dopiero rozpoczną szkolenie specjalizacyjne.
Zdaniem Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie proponowane lekarzom rezydentom stawki wynagrodzenia zasadniczego, nie zostały dostosowane do realiów pracy tych osób, jak również nie zachęcą młodych lekarzy do pozostania i wykonywania zawodu w Polsce.
Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej | Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej | |
w Szczecinie | w Szczecinie | |
dr n. med. Marleta Zienkiewicz | dr n. med. Magda Wiśniewska |