APEL Nr 4/2020/VIII
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 27 marca 2020r.
do Narodowego Funduszu Zdrowia o pilne podjęcie decyzji umożliwiających wprowadzenie rotacyjności w funkcjonowaniu gabinetów i poradni w ramach zawartych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
Z uwagi na wzrost z każdym dniem zagrożenia epidemiologicznego związanego z wystąpieniem zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2, Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie apeluje do Narodowego Funduszu Zdrowia o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia tam gdzie to możliwe rotacyjności w funkcjonowaniu gabinetów i poradni oraz personelu medycznego w poradniach i oddziałach szpitalnych wykonujących świadczenia w ramach kontraktów z NFZ. Apel ten podyktowany jest troską o bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i pracowników służby zdrowia. W opinii Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zważywszy na stan epidemii COVID-19 nie wszyscy świadczeniodawcy muszą realizować świadczenia w pełnej gotowości i obsadzie.
W obecnej sytuacji niezbędne jest ograniczenie liczby funkcjonujących gabinetów i poradni oraz personelu medycznego w poradniach i oddziałach szpitalnych.
Wprowadzenie proponowanych rozwiązań wpłynie na zmniejszenie jednoczasowego zużycia jakże deficytowych obecnie środków ochrony indywidualnej. Ograniczenie zaś liczby osób udzielających świadczeń w tym samym miejscu i czasie pozwoli na ograniczenie ryzyka na zakażenie, a w konsekwencji eliminacji z sytemu ochrony zdrowia w przypadkach konieczności poddania personelu medycznego przymusowej kwarantannie.
W opinii Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie konieczne jest również przyjęcie przez Narodowy Fundusz Zdrowia nowych zasad finansowania dla tych świadczeniodawców, którzy w ramach umowy z Funduszem zdecydują się udzielać świadczeń zdrowotnych w czasie epidemii. Niezbędnym jest wprowadzenie finansowania ryczałtowego za gotowość do pracy na poziomie odpowiadającym rzeczywistym kosztom realizacji świadczenia w warunkach zagrożenia epidemiologicznego , ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb jednostek wyznaczonych w systemie rotacyjnym.
Apelujemy również do władz Narodowego Funduszu Zdrowia o pilne utworzenie jednoznacznego katalogu procedur i zabiegów w poszczególnych rodzajach świadczeń, które można uznać za planowe, a co za tym idzie możliwe będą do wykonania po ustaniu epidemii.
W tych trudnych dla nas wszystkich czasach, w obliczu sytuacji nadzwyczajnej zwracamy się do Narodowego Funduszu Zdrowia o odejście od formalizmu i podjęcie szybkich decyzji w powyższych sprawach dla dobra nas wszystkich.
Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej | Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej | |
w Szczecinie | w Szczecinie | |
dr n. med. Grzegorz Czajkowski | dr n. med. Magda Wiśniewska |