tel. 91 487 49 36 biuro@oil.szczecin.pl

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

BIP OIL Władze, struktura Okręgowa Rada Lekarska

APEL Nr 3/2013/VI Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie o pilną nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania kontroli przez podmiot zobowiązany do finansowania

2013-05-12 19:44 Marcin Czapp


APEL Nr 3/2013/VI
Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie
z dnia 24 kwietnia 2013r.
do Ministra Zdrowia

o pilną nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania kontroli przez podmiot zobowiązany do finansowania
świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych


Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie apeluje o pilną nowelizację rozporządzenia
z dnia 15.12.2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania kontroli przez podmiot zobowiązany do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych (Dz.U. Nr 274, poz. 2723) w zakresie § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia mając na celu dostosowanie jego zapisów do zasad przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców.

Z informacji uzyskanych przez OIL w Szczecinie wynika, iż ZOW NFZ w Szczecinie przeprowadzając kontrole u świadczeniodawców – lekarzy prowadzących działalność gospodarczą stosuje jedynie przepisy rozporządzenia z 15.12.2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania kontroli przez podmiot zobowiązany do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych oraz przepisy zarządzenia nr 23/2008 Prezesa NFZ z dnia 13.05.2009r. w sprawie planowania, przygotowywania i prowadzenia postępowania kontrolnego oraz realizacji wyników kontroli. Przepis § 4 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia przewiduje możliwość zawiadomienia podmiotu kontrolowanego najpóźniej w chwili rozpoczęcia czynności kontrolnych, a Fundusz stosuje ów zapis jako normę. Powyższe działanie Funduszu w ocenie ORL w Szczecinie jest sprzeczne z przepisami 77 i nast. zawarte w rozdziale V ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które nakazują organom kontrolnym wszczynać kontrole u przedsiębiorców nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli (art. 79 ust. 4 ustawy). Nie ulega wątpliwości, iż Narodowy Fundusz Zdrowia jako państwowa jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną (art. 96 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) jest obowiązany stosować w pierwszej kolejności przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a dopiero w sprawach w niej nieuregulowanych stosować ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania kontroli przez podmiot zobowiązany do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.
Powyższe stanowisko Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie było już przedmiotem analizy dokonanej przez Ministra Zdrowia jak i Ministra Gospodarki, którzy odpowiednio w pismach z dnia 05.08.2009r. i 08.06.2009r. jednoznacznie potwierdzili wykładnię przepisów dokonaną przez Okręgową Izbę Lekarską w Szczecinie. Mimo, iż pismo Ministra Zdrowia w przedmiotowej sprawie zostało przesłane do ZOW NFZ w Szczecinie, Fundusz stosuje odmienną wykładnię.
Mimo jednoznacznego przepisu art. 79 ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który jest aktem wyższej rangi niż rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania kontroli przez podmiot zobowiązany do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych, Dyrektor ZOW NFZ pismem z dnia 18 marca 2013r. w dalszym ciągu „zasłania się” przepisem § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, podnosząc, iż jest to przepis „lex specialis” wobec ustawy.
Z uwagi na powyższe w ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie koniecznym jest pilna nowelizacja zapisu § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, który winien otrzymać brzmienie:

„Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.”

Proponowana nowelizacja zapisów rozporządzenia pozwoli na ujednolicenie zasad przeprowadzania kontroli przedsiębiorców.
W ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie nie znajduje też uzasadnienia prawnego, jak i faktycznego argumentacja podnoszona przez ZOW NFZ w Szczecinie, iż Fundusz winien mieć prawo dokonywania kontroli w dniu zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia albowiem podyktowane jest to celem kontroli.
Nie można zapominać, iż lekarz prowadzący działalność gospodarczą jak każdy inny przedsiębiorca prowadzi działalność zawodową – przedsiębiorstwo i kontrole przeprowadzane przez pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia „w trybie natychmiastowym” uniemożliwiają ww. lekarzowi normalne, bieżące prowadzenie działalności gospodarczej, co odbija się również ze szkodą dla pacjentów.


Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
w Szczecinie w Szczecinie

dr n. med. Maciej Górski dr n. med. Mariusz Pietrzak